BY Honeywell
Stock Is Low - 1 Quantity
Size
warranty warranty Applicable
High High Performance
On On Enquiry
100% Trusted 100% Trusted Product
Check serviceability at your Pincode
Powered by Adaptus Imaging Technology 6.0 From high-density linear barcodes to 2D barcodes scanned directly off a mobile device’s screen, it decodes virtually all barcodes w/ ease Integrated image processing software offers advanced editing functionality: cropping, brightening, rotating, sharpening & more to produce high-quality digital images The TotalFreedom area-imaging development platform enables the loading & linking of multiple applications to enhance image processing, decoding & data formatting functionality, eliminating the need for host system modifications A new space-saving design that mounts critical components on a single board eliminates the need for connectors & improves reliability Designed to withstand 50 1.8 m (6 ft) drops to concrete; IP41 rating HD Focus: Horizontal 41.4°; Vertical: 32.2° White disinfectant-ready housing capable of withstanding frequent chemical wipedowns Includes white scanner (1900hHD-5), USB Type A 2m straight cable (CBL-500-200-S00)]  Specifications General Brand Honeywell Model Xenon 1900h Part Number 1900HHD-5USB Form Factor Handheld Connectivity Corded Scan Engine 1D / 2D Imager Connectivity Included Cables USB Cable Included Interfaces Supported USB, RS-232, Keyboard Wedge, IBM Scan Performance Imager Field of View SR HD Focus Pitch ±45 degree Yaw ±65 degree Print Contrast Ratio (Minimum) 20% minimum reflectance difference Decoding Capability Reads standard 1D, stacked, 2D and postal symbologies; limited OCR font reading Electrical Input Voltage 4 VDC to 5.5 VDC Power Consumption Operating Power: 2.3 W (450mA @ 5 VDC)Standby Power: 0.45 W (90mA @ 5 VDC)